
Mi a különbség az AHCI és a RAID között? Egyáltalán mik ezek és melyik mire jó? Mi az az az Intel Rapid Storage és mi a jelentősége? Ha az alábbi kifejezésekbe Te is sokszor belefutottál már, mégis teljesen vakon vagy a témában, úgy az alábbi cikk éppen Neked szól! Bejegyzésünk első felében tisztába rakjuk az AHCI és a RAID módok közötti alapvető különbségeket, a cikk második felében pedig a gyakorlatban is megmutatjuk, hogyan kell a hozzájuk tartozó drivereket telepíteni.
Mint minden eszköz esetén, úgy egy NVMe SSD megfelelő működéséhez is elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk a hozzá tartozó illesztőprogram fontosságával és annak feltelepítésének mikéntjével. Hiszen csakúgy, mint bármilyen eszköz esetén, -legyen az akár csak egy mikrofon vagy webkamera is- úgy az NVMe SSD-ből is csak akkor tudunk kisajtolni minden létező kraftot, illetve csakis akkor fog megbízhatóan és megfelelően működni, ha a mögötte lévő illesztőprogram, vagyis jelen esetben az Intel Rapid Storage naprakész. Anélkül kis túlzással ugyanis akár egy mezei SSD-t is használhatnánk, mert bár persze valószínűleg úgyis működni fog, – csak éppen félgőzzel. Ha kíváncsi vagy a különböző RAID modokra, illetve a RAID gyakorlati működésére, érdemes lehet a Mi az a RAID? – A RAID működése és RAID modok aktiválása című cikkünket is elolvasnod.
Mi a különbség az AHCI és a RAID között?
Mielőtt mélyebbre mennénk a témában, érdemes kicsit kitérni az AHCI és a RAID közötti különbségekre, illetve, hogy ezek mit jelentenek pontosan, mi a feladatuk és melyik beállítás mire is jó a gyakorlatban.
Mindkét mód egyfajta SATA beállítás a BIOS-on belül, amely a optimális merevlemez, ezáltal pedig Windows működést hivatott szolgálni. Az AHCI tulajdonképpen a normál SATA mód, melynek driverét az újabb operációs rendszerek már tartalmazzák, míg régebbi Windows-ok esetén külön drivert kell hozzájuk manuálisan telepíteni. A RAID ezzel szemben egy régebbi technológia, ami elsősorban több háttértároló használata esetén válik fontossá, ez ugyanis több merevlemezt képes egybefűzni, az adatokat többszörösen tárolja, így valamelyik lemez meghibásodása esetén is megmaradnak az adatok a másik(ak)on. Amennyiben a BIOS-ban a RAID opció aktív, úgy a Windows az IRST drivert használja, tehát a bekapcsolt RAID mód lehetővé teszi lehetővé teszi a RAID módok használatát, de ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy kötelező is azokat használni, a hangsúly úgyis azon van, hogy melyik driver töltődik be.
Bár manapság már az NVMe SSD-k kezelésére a legtöbb gyártó laptopja esetén az AHCI lett az alapértelmezett beállítás, a Delleknél ugyanakkor még továbbra is RAID-et használnak gyári beállításként. Ez pedig azért kulcsfontosságú, mert mindkét módhoz más illesztőprogram kell, így egyáltalán nem mindegy melyiket is akarjuk, pontosabban melyiket kell használni. Ez persze egy Lenovo, egy HP vagy bármely másik gyártó laptopja esetén tulajdonképpen mindegy, ám a Dellnél igenis súlyponti, nem megfelelő SATA beállítás esetén ugyanis vagy seperc lehalhat a Dellek alatt futó operációs rendszer, vagy kékhalál loopba kerülhet, jobb esetben pedig “csupán” csak lassú lesz az SSD.
Az AHCI az operációs rendszer, tehát a Windows (vagy az SSD gyártójának) driverét használja az NVMe SSD-hez, míg a RAID minden esetben az IRST-ét, vagyis az Intel Rapid Storage-ét. Utóbbi pikantériája, hogy ezt még az új(abb) Windows(ok) sem teszik fel automatikusan, így ezt minden esetben nekünk kell manuálisan telepíteni. További különbség még, hogy mivel az AHCI az Intel saját fejlesztésű megoldása, így ez a beállítás csakis Inteles megoldásokon elérhető, a nem Intel-chipseteket használó konfigorációk esetén nem, ott így minden esetben marad a RAID.
Hogyan kell telepíteni az NVMe SSD driverét? – Az Intel Rapid Storage (IRST) telepítése
Most, hogy a RAID és az AHCI közötti különbségeket tisztába tettük, ideje a gyakorlatban is megnézni, hogyan kell az NVMe SSD driverét, azaz az Intel Rapid Storage-ot telepíteni. Maga a telepítés nem ördöngösség, pontosan úgy kell felrakni, ahogy bármilyen egyéb, manuálisan telepítendő illesztőprogramot.
- Menjünk fel az Intel oldalára manuálisan és keressük meg az Intel Rapid Storage drivert. Ez persze Google-ön keresztül is működik, ilyen esetben az adott kulcsszavak (pl.: IRST driver download, intel rapid storage technology, stb.) segítségével jussunk el a gyártó oldalára és szedjük le az IRST illesztőprogramot. Persze, ha meg akarjuk spórolni a keresgélést, úgy az alábbi linkre kattintva rögtön az IRST oldalán találjuk magunkat.


- Letöltést követően semmit sem kell telepíteni, csak csomagoljuk ki a mappát és így, kicsomagolt formában húzzuk át egy pendrive-ra. A pendrive-ot dugjuk be a gép egyik USB portjába.
- Indítsuk újra a laptopot és lépjünk be a boot menübe – ehhez segítséget a Hogyan tudom elérni a laptopom BIOS-át és boot menüjét? című cikkünkben találsz.
- Kezdjük el a Windows telepítést – ennek menetét a Hogyan kell Windows 10-et telepíteni? című cikkben lépésről-lépésre bemutatjuk.

- Ha minden jól megy, úgy az iménti ablaknak kell minket fogadnia. Kattintsunk az Illesztőprogram menüpontra, és keressük meg azt az eszközt, amire a drivert kicsomagolt formában felmásoltuk. Kattintsuk rá, tallózzuk és telepítsük fel.
- Amennyiben jól csináltuk, úgy immáron a “Hová szeretné telepíteni a Windowst?” ablakban látnunk kell az eddig nem látott NVMe SSD-t is és meg is kezdhetjük a telepítést.
Mit kell tenni, ha lassú az SSD?
Amennyiben a Windows alap driverével, vagyis az AHCI-vel lassúnak ítéljük az SSD-t, úgy érdemes megpróbálkozni azzal, hogy a BIOS-ban RAID-re állítjuk a SATA beállítást, ez jó eséllyel ugyanis megoldhatja a problémát. Ez ugyanakkor fordítva is igaz lehet, laptopja válogatja, így lassú SSD esetén egy alapból RAID-re állított SATA-beállítást is nyugodtan megpróbálhatjuk AHCI-re átállítva kipróbálni.
Fontos megjegyezni, hogy előbbit, vagyis a RAID-ről AHCI-ra történő átállítást minden esetben csökkentett módban kell csinálni, anélkül ugyanis rögtön kékhalálozni (inaccessible boot device) fog a gépünk. Fordítva, vagyis az AHCI-ről RAID-re való átállítást is csökkentett módban kell megcsinálni, majd normál módban letölteni és újra csökkentett módban feltelepíteni az IRST drivert.
Hogyan kell csökkentett módba lépni? Csökkentett módba a legegyszerűbben a bal alsó sarokban található keresősáv segítségével tudunk belépni. Kattintsunk be és írjuk be, hogy msconfig.

Ennek segítségével juthatunk el a Rendszerkonfiguráció ablakba, ahol az általános fül alatt található, Szelektív indítás rubrika fog nekünk kelleni. Pipáljuk be, nyomjunk rá az alkalmaz gombra, okézzuk le és a következő rendszerindításnál már a csökkentett mód fogad majd minket.

Így pedig már bátran váltogathatunk az AHCI és a RAID módok között, kitapasztalva ezzel a megfelelőt, – a gép pedig már nem fog kékhalálozni.
GYIK
K: Hogyan kell a SATA AHCI-t frissíteni? – Mit lehet tenni, ha 100/0 Teljesítmény / Kondíció értéket mutat a HD Sentinel és egy NVMe SSD esetében?
V: Az AHCI driverét úgy kell frissíteni, ahogyan az eszközök illesztőprogramjait általában, azzal a különbséggel, hogy jelen esetben az automatikus frissítés helyett szinte minden esetben manuálisan kell ezt megtenni. Jobb klikk a Start menüre > Eszközkezelő > Tárolóvezérlők > Szabványos NVM Express-illesztő > Illesztőprogram frissítése.

Fontos, hogy ezt követően ne az “Illesztőprogramok automatikus keresése” pontot, hanem az “Illesztőprogramok keresése a számítógépen” pontot, majd pedig a “Választás a számítógépen található illesztőprogram-listából” opciót válasszuk.


Ezt követően a telepítendő eszközillesztőt kell majd kiválasztani. Kattintsunk a saját lemez gombra és tallózzuk be az IRST drivert. A teljes tallózási folyamatról mutatjuk a screenshotokat lépésről-lépésre.





Utolsó lépésként válasszuk ki az NVMe Controllert és kattintsunk a továbbra.
GYIK
K: Hogyan tudom az AHCI-t bekapcsolni a Windows 10-en belül?
V: Ehhez nem kell mást tenni, mint a Parancssort rendszergazdaként futtatni, majd a bcdedit /set {current} safeboot minimal parancsot beírni és entert ütni. Indítsuk újra a gépet, lépjünk be a BIOS-ba és kapcsoljuk be az AHCI módot. Ezután lépjünk csökkentett módba, nyissuk meg újra a Parancssort, írjuk be a bcdedit/deletevalue {current} safeboot parancsot, majd indítsuk újra a gépet. Azt, hogy hogyan kell csökkentett módba lépni, kicsit feljebb írtunk bővebben.
K: Hogyan kell az AHCI módot BIOS-ban bekapcsolni? – Hogyan ellnőrizzük az AHCI módot?
V: Új gépek esetén szinte biztos, hogy az AHCI az alapértelmezett beállítás, ez alól egyedül a Dell-ek képeznek kivételt, ott ugyanis még mindig a RAID a jellemző. Ennek ellenőrzésére, esetleg egyikről a másikra való átkapcsolására a BIOS-on belül, a SATA mód beállításánál (System configuration / SATA Mode) van lehetőségünk. Állítsuk át, mentsük el a beállítást, indítsuk újra a gépet és újraindítást követően az adott beállítás már érvénybe is lép.

K: Mit jelent a RAID? – A RAID jelentése
V: A RAID egy olyan tárolási technológia, ami az adatokat több fizikailag független, de egy logikai lemezen tárolja.
K: AHCI vs RAID – AHCI vagy RAID kell-e nekünk?
V: Azt, hogy a RAID vagy az AHCI beállítás jó-e nekünk, minden esetben annak függvénye, hogy egyrészt pontosan hány és milyen merevlemezt használunk és mire. Több merevlemez használata esetén mindenképpen a RAID módot kell használnunk, ha RAID kötetbe szeretnénk rendezni a meghajtókat, míg szimpla SATA SSD-k esetén az AHCI a javasolt. RAID módokban ugyanakkor nem ajánlott többféle merevlemez típust keverni, tehát párhuzamosan ne használjunk többféle SSD-t és HDD-t ebben a módban. A gyakorlatban mindkét módszer hatékony, ám nem mindegy melyiket mikor és milyen meghajtónál használjuk. Az AHCI azonban egy olcsóbb megoldás, a RAID módok ugyanis értelemszerűen a felhasznált lemezek számával arányosan drágul.
Végeredményben tehát egy SATA SSD-hez ajánlottabb AHCI-t használni, amennyiben azonban több HDD-t szeretnénk párhuzamosan használni, mind a sebesség, mind pedig a biztonság növelése érdekében, érdemes inkább a RAID-et választani. Összességében AHCI-ben telepített rendszer esetén a Windows automatikusan betölti a szükséges drivert, míg RAID-ben az IRST betöltését manuálisan kell elvégezni, mely megbízhatóbb és időnként gyorsabb működést borítékol.
K: NVMe RAID mód mennyire ajánlott?
V: NVMe SSD-t minden esetben AHCI-vel érdemes használni, a RAID azok kezelésére alapvetően már egy elavult technológia. Összességében AHCI-ben telepített rendszer esetén a Windows automatikusan betölti a szükséges drivert, míg RAID-ben az IRST betöltését manuáli
K: Az Intel Rapid Storage Technology mire jó pontosan?
V: Az IRST lényege, hogy az újabb, tehát az NVMe SSD-k maximális fordulatszámon tudjanak pörögni, teljesen kihasználva ezzel a teljesítményüket.
K: Hogyan kell az Intel Rapid Storage-et installálni Windows 10-ben?
V: Az IRST driver telepítéséhez menjük fel az Intel honlapjára, keressünk rá a driverre, töltsük le, csomagoljuk ki, de ne telepítsük, csak másoljuk át egy külső pendrive-ra. Indítsuk el a Windows telepítést és tallózzuk be az IRST fájlt.
K: Mi az az AHCI?
V: Az AHCI, vagyis Advanced Host Controller Interface az Intel, SATA interfész számára kreált, viszonylag új üzemmódja. A sebességet összességében nem befolyásolja, a funkcionális működésre ugyanakkor jótékonyan hat. Az AHCI egyetlen számottevő hátulütője, hogy mivel Intel találmány, így csakis Inteles gépekre elérhető, vagyis a nem Inteles lapkakészlettel dolgozó gépek nem képesek azt használni.
K: MI az a RAID?
V: A RAID, azaz a Redundant Array of Independents Disks előnye az AHCI-vel szemben, hogy szabványosított, vagyis nem csupán az Inteles megoldások, hanem minden létező lapkakészlet számára elérhető. A RAID egy tárolási technológia, ami tulajdonképpen úgy működik, hogy a teljesítmény fokozása érdekében több, egymással párhuzamosan működő meghajtót, egy logikai tömbbe kötve növeljük az írási – olvasási sebességet. A tempó pedig így egyrészt a bekötött meghajtók számával arányosan növekszik, másrészt mivel a meghajtó tartalma így már több különböző helyen is megtalálható lesz, egy esetleges meghibásodásnál nem kell attól tartani, hogy adataink végleg elvesznek, hiszen azok a többi meghajtón továbbra is megmaradnak. A több meghajtó nyújtotta nagyobb tárhely öröméről pedig ugye nem is beszélve. Fontos megjegyezni, hogy a RAID főként több, egyidejűleg bekötött HDD esetén a leghatásosabb, az SSD-nél sajnos nincs számottevő teljesítménynövelő hatása.
K: Van mód arra, hogy a RAID-et egyszerre használjuk HDD-vel és SSD-vel is?
V: Mivel a RAID mindkét merevlemez típus esetén használható opció, így egy SSD és egy HDD akár egymással párhuzamosan is beköthető. Ugyanakkor nem árt tisztában lenni azzal, hogy egyrészt a RAID akkor a leghatékonyabb, ha a merevlemezek típusa megegyezik, másrészt pedig maga a megoldás alapvetően jobban működik a HDD-ken, mint egy SSD-n. Összességében tehát bár megoldható, valójában nincs értelme RAID-ben egyszerre használni egy SSD-t és egy HDD-t.
K: Hogyan tudom az AHCI-t bekapcsolni a Windows 10-en belül?
V: Ehhez nem kell mást tenni, mint a Parancssort rendszergazdaként futtatni, majd a bcdedit /set {current} safeboot minimal parancsot beírni és entert ütni. Indítsuk újra a gépet, lépjünk be a BIOS-ba és kapcsoljuk be az AHCI módot. Ezután lépjünk csökkentett módba, nyissuk meg újra a Parancssort, írjuk be a bcdedit/deletevalue {current} safeboot parancsot, majd indítsuk újra a gépet.
K: Hogyan kell a Raidet konfigurálni?
V: Lépjünk be a BIOS-ba, menjünk a Configuration fülre, majd a SATA Drives-ra. Állítsuk RAID-re, majd egy mentést követően indítsuk újra a gépet.
Amennyiben szívesen olvasnál még az SSD-kről kicsit bővebben, azok előnyeivel korábban, az SSD vs. HDD – az SSD előnyei című cikkünkben már foglalkoztunk.