Top 10 érdekesség a HP cég történetéről és a HP márkáról

Top 10 érdekesség a HP cég történetéről és a HP márkáról

Mi a HP cég története; honnan indult és mikor, milyen utat járt be és honnan, hová jutott? Mik a HP laptopjaira vonatkozó általános vélemények és hol helyezkedik el a HP az üzleti laptopok sűrűjében? Cikkünkben most 10 érdekességet hoztunk a HP-val kapcsolatban, melyek nem csupán a cég notebookjaival, hanem annak születésével, piaci pozíciójával, meg úgy általában az egész vállalattal is foglalkoznak.

 1. Garázs-projektből világvállalat: A Hewlett-Packard cégnév eredete 

A HP története tényleg egy klasszikus értelemben vett sikersztori. Abban a vonatkozásban legalábbis mindenképpen, hogy a cég fennállásának valamivel több, mint 80 éve alatt honnan-hová jutott, 1934-ben ugyanis két fiatal villamosmérnök, éppen a nagy gazdasági idején frissen köttetett barátsága később tech-történelmi mérföldkővé vált. A zsebükben lévő 538 dollárt egy palo alto-i garázs bérleti díjába invesztálták, majd annak reményében láttak munkához, hogy együtt nem csupán világraszólót, de maradandót is alkotnak majd. Figyelembe véve, hogy a palo alto-i, 367 Addison Avenue címen található garázs mára kaliforniai történelmi nevezetesség lett, ráadásul még a National Register of Historic Places-be is, vagyis a Nemzetközi Történelmi Helyszínek listájába is bekerült, Bill Hewlett és Dave Packard álma beteljesült.

Top 10 érdekesség a HP cég történetéről és a HP márkáról

A palo alto-i, 367 Addison Avenue címen található garázs

 2. Pénzfeldobástól a cég-keresztelőig

Hewlett-Packard vagy Packard-Hewlett? 1939. Január elsején Bill és Dave azt tette, amit a legtöbbünk tett volna annak érdekében, hogy egy frissen alapított cégnek milyen fantázia nevet adjanak: feldobtak egy érmét. A többi pedig ugyebár ahogy mondani szokták, már történelem.

3. Az áttörést hozó HP projekt, amire még Miki Egér is felkapta a fejét

Bár kisebb-nagyobb sikereket elérő projektek akadtak már korábban is, az igazi áttörést egy úgynevezett precíziós audio oszcillátor (HP200A) piacra dobása hozta el, melyet 33 évig forgalmaztak, ezzel pedig minden idők egyik, ha nem a leghosszabb ideig forgalmazott elektronikus alapterméke lett. Az audio oszcillátorban rejlő poteciálra pedig maga a Walt Disney óriásvállalat is felfigyelt, ami rögtön nyolc oszcillátorra, a Model 200B-re csapott le.

Top 10 érdekesség a HP cég történetéről és a HP márkáról

A HP200A precíziós audio oszcillátor

4. A HP első számítógépei 

A cég első számítógépe, az 1966-ban piacra dobott HP 2116A-ra keresztelt megoldása volt, melyet bár az első PC-ként mutattak be, valójában egy programozható tudományos asztali számológép volt. Az első tényleges számítógép HP-85 néven jelent meg 1980-ban. Az 1984-es év is jelentős mérföldkő volt a vállalat történetében, ugyanis két technikai fronton is jelentőset alkottak: ez évben debütált ugyanis az HP laptop (HP-110) és az első HP nyomtató (HP Laserjet) is.

Top 10 érdekesség a HP cég történetéről és a HP márkáról

A HP első tényleges számítógépe, a HP-85

5. A HP és a LED-technológia 

A cég nem csupán a számítástechnikában volt képes nagyot villantani, de a cég még a világ első LED-jével működő kisebb kütyükkel, például számoló -és számítógépekkel, illetve telefonokkal is előrukkolt 1968-ban. A vívmány nem meglepő módon óriási siker lett és nem csupán a cégnek, hanem az egész technológiai iparágnak is hatalmas áttörést hozott.

6. Innováció Silicon Valley-ban

Bill és Dave, így pedig maga a HP nem csupán technológiai értelemben, hanem egyéb vonatkozásokban is úttörőnek számított, hiszen az elsők voltak – a mai napig a technológia fellegvárának számító – Silicon Valley-ban, akik bevezették az úgynevezett munkahelyi “casual culture-t”, vagyis a hétköznapi vagy lezser kultúra fogalmát. A cég dress code-ja az akkortájt jellemzően szigorú előírásoktól merőben eltérő módon a kényelmet preferálta, megteremtették az open office fogalmát és egy olyan, mind technológiai, mind pedig filozófiai értelemben vett innovatív és modern közeget teremtettek, amelyek nélkül a ma ismert Silicon Valley, vagy akár összességében a nyugati startupok esszenciája nem létezhetne.

7. A Mars-projekt

2004-ben a NASA a HP HP Labs képtömörítő algoritmusát használta annak érdekében, hogy a Spirit Rover űrjáró nagyfelbontású és közeli képekkel tudja hozzásegíteni a földön tartózkodó tudósokat a Mars felszínének tanulmányozásához – 106 millió mérföld távolságról.

Top 10 érdekesség a HP cég történetéről és a HP márkáról

A Spirit Rover űrjáró

8. A HP valójában nem egy cég, hanem rögtön kettő

2014-ben a Hewlett-Packard Company lerántotta a leplet arra irányuló terveiről, hogy a céget két, különálló ágazatra szeparálja. A Hewlett-Packard Enterprise lett az anyacég technológiai infrastruktúrájáért, szoftverekért és szervizelésért felelős részlege, míg a HP Inc. a személyi rendszerekért és a nyomtatókért, nyomtatásokért felel.

9. Színes-széles termékpaletta

Bár a köztudatba a HP (közel sem véletlen módon) inkább a számítástechnikában vállalt szerepe miatt vésődött be, a cég kínálata nem kizárólag erre a területre koncentrálódik. Tény-és-való, hogy a laptopok, nyomtatók és egyéb számítástechnikai perifériák területén elért eredményeik miatt váltak piacvezetővé, közel sem elhanyagolható eredményeket mutathatnak fel a különböző mérőeszközök, 3D nyomtatók (pl.: HP Multi Jet Fusion), orvosi műszerek (2001-ben egyébként az akkori gazdasági bizonytalanság eredményeképpen az Agilent az egészségügyi és gyógyászati termékekkel foglalkozó szervezetét eladta a Philips-nek) és egyéb elektronikai alkatrészek gyártásában is. 

Ilyen, nem közvetlenül a számítástechnikához, hanem más elektronikai területekhez kapcsolódó HP alvállalat például az Agilent és a Keysight is. Előbbi 1999-ben, utóbbi pedig 2014-ben debütált és bár mindkettő “HP gyökerű” vállalat, valójában inkább egyfajta spinoff-nak, mintsem tényleges alvállalatnak definiálhatók. Mindkét cég ugyanis pénzügyileg független; így pedig saját termékpalettával, vevőkörrel és költségvetéssel rendelkezik. Az Agilent 1999 és 2014 között elsősorban a különböző LED-ek és lézerek,félvezetők és EDA szoftverek gyártásáért felelős alvállalata volt a HP-nak, az egyre csak szélesedő termékpaletta, (mely például elektronikai teszt- és mérőberendezések gyártásával is kibővült,) végül indokolttá tette a Keysight Technologies megszületését is.

10. A HP és a környezettudatosság

Nem csupán érdekes, de szimpatikus tény is, mégis meglepően kevés szó esik róla, hogy a HP termékek jelentős része nem másból készül, mint újrahasznosított műanyag hulladékból. A cég pillanatnyilag az óceánokban található műanyag hulladékok újrahasznosítását helyezi a fókuszba, egy 2020 júniusi jelentés alapján pedig egészen addig 1.7 millió font súlyú óceáni műanyag hulladék került már általuk újrahasznosításra. Azóta pedig ugyebár eltelt már lassan két és fél év, így ki tudja már milyen mennyiségnél járnak. Arról pedig, hogy az elektronikai és elektromos hulladékok újrahasznosítása, meg úgy általában a környezettudatosság miért fontos, a “Mennyire környezetbarát a használt laptop?” című cikkünkben olvashatsz bővebben.

Hasonló bejegyzések

Hogyan tudom meghatározni a billentyűzetem nyelvét és kiosztását? – Mi a különbség az EU/USA kiosztás között és ezek vezérlőgombjai miben különbözhetnek a magyartól?

Mik az alapvető eltérések egy európai és egy amerikai (EU vs US) billentyűzet kiosztás között és miben különböznek ezek a magyartól? A billentyűzetem vezérlőgombjai (pl. Ctrl) miben különbözhetnek a magyartól? Alapvetően 2 dologban különbözhet egy külföldi
Oldal tetejére
Termék hozzá lett adva a kosárhoz

info@westnotebook.hu