
A klónozással járó macerától, illetve az ezzel járó kockázatoktól sokan még a mai napig tartanak kicsit, pedig ez manapság, egy erre specializálódott szoftverrel már nem egy ördögtől való mutatvány. Cikkünkben most bemutatjuk, pontosan mi is a klónozás, hogyan kell SSD-ről SSD-re klónozni, meg úgy egyáltalán hogyan is kell klónozni.
Mi az a merevlemez klónozás?
Amennyiben egy felhasználó “kinövi” az aktuálisan használt SSD-jét, esetleg épp HDD-ről akar SSD-re váltani, akkor a csere legegyszerűbb módja nyilván az, ha a régit kivesszük, bedobjuk az íróasztal legalsó fiókjába és az így megüresedett helyre betesszük az újat, rátelepítünk egy új rendszert. Igen ám, de mi van akkor, ha mindezt úgy akarjuk megtenni, hogy közben az eddig használt SSD tartalmát, rendszerestől-mindenestül, programokkal együtt át kívánjuk húzni az új meghajtóra, hogy számítógépünkön az SSD/HDD csere után is meglegyen minden hiánytalanul? Erre megoldás a klónozás, amely ráadásul nem is kifejezetten bonyolult művelet.
Mire ügyeljünk klónozáskor?
Persze néhány alapvető gondolatot érdemes észben tartani:
- Az egyik ilyen, hogy szektorhibás SSD-t semmi esetre se klónozzunk! Ilyen esetben ugyanis még a klónozás előtt érdemes ezeket a szektorhibákat “kijavítani” (gyakorlatban ez az jelenti, hogy a szoftver a hibás szektorokról elmozgatja az adatokat). Arról, hogy mi a teendő szektorhiba esetén, kicsit lejjebb írunk majd bővebben.
- Ne akarjunk nagyobb SSD-ről kisebbre klónozni, pontosabban a régi SSD-ről ne akarjunk nagyobb adatmennyiséget átmenteni, mint amennyi az új SSD kapacitása. Egy 256GB-os SSD teljes tartalmát ugyanis nem fogjuk tudni bele passzírozni egy 128GB-os darabba.
- Fordított esetben, amikor nagyobb tárhelyre klónozunk, csak arra figyeljünk, hogy ki kell terjeszteni az elkészült partíciót vagy új partíciót kell létrehozni a lemezkezelőben.
- Amíg nem indult be az új rendszerünk minden gond nélkül, nehogy töröljük az előzőt, ugyanis ritkán, de előfordulhat klónozási probléma és ilyenkor bukjuk az adatainkat.
A megfelelő előkészületek, illetve óvintézkedések (pl.: biztonsági mentés adatainkról külső merevlemezre, felhőbe, stb.) után, már csak egy erre a feladatra alkalmas szoftverre van szükség.
A 3 legjobb szoftver a Windows 10 átköltöztetéséhez
Többféle megoldásból is válogathatunk, az egyik legalapabb program erre a célra viszont mindenképpen a Macrium Reflect Free. Létezik belőle Pro verzió is, de egy teljesen basic klónozáshoz tulajdonképpen szükségtelen, hiszen már az ingyenes verzióval is könnyedén át lehet mozgatni az egyik meghajtó teljes tartalmát a másikra, készíthetünk vele biztonsági mentést, ezek ráadásul igény szerint még lemezre is archiválhatók. Persze, mint ahogyan azt feljebb említettük, sok a lehetőség, így nem csupán a Macrium Reflect áll rendelkezésünkre, a CloneZilla vagy a WinToHDD 5.1 is hasonlóan hasznos kis programok a témában. Válasszuk bármelyiket is, ha kellő odafigyeléssel és körültekintéssel járunk el, mindegyik erre alkalmas program megfelel a célnak. Most, hogy túl vagyunk az alapokon, ha úgy tetszik az elméleten, jöhet is a mélyvíz.
Hogyan kell SSD-t klónozni: A gyakorlat
Mivel kicsit feljebb a Macrium Reflect Free-t hoztuk fel példaként, így maradjunk is ennél. A program a fenti linkről teljesen ingyenesen letölthető és már rögtön használható is. A klónozást végezhetjük Windows-on keresztül, de akár bootolható eszközről is. Bár egyszerűbb Windows alól klónozni, de például ha nem tudunk belépni a rendszerbe, de mégsem akarunk friss telepítést végezni (pl. egyéb tartalmak miatt, vagy mert úgy gondoljuk, később meglesz a jelszó), akkor érdemes USB-ről elvégezni a műveletet.
Ha letöltöttük és feltelepítettük a Macrium Reflect Free-t, jöhet az érdemi rész, vagyis maga a klónozás. Az egyszerűség kedvéért mi ezt most lépésről-lépésre fogjuk bemutatni, így amennyiben pontosan a soron következők szerint járunk el és azt látjuk, amit a mellékelt képeken is, nagy baj már nem lehet.
Legelőször természetesen szükség lesz a cél lemezre, vagyis arra, amire át szeretnék telepíteni a rendszert. Ez a legideálisabb esetben egy nem partícionált SSD. (Saját tapasztalat, hogy a művelet előtt érdemes lemezkezelőben formázni, de leginkább törölni a partíciót / kötetet, enélkül ugyanis nem biztos, hogy a program látni fogja.)
(Jobb klikk a Start menüre > Lemezkezelés)
Jobb klikk a formázni kívánt lemezre (vagy partícionált lemez esetén az egyes partíciókra) és “kötet törlése”.
Az SSD-t csatlakoztassuk a klónozni kívánt géphez, majd ugyanezen a gépen nyissuk meg a Macrium Reflect Free-t és nyomjunk a “Clone this disk”-re.
A következő ablakban kattintsunk az alsó szekcióban látható, “Select a disk to clone to…”-ra, majd mikor ezt követően legalul felugrik a cél lemez, kattintsunk rá.
A soron következő lépés a klónozni kívánt partíciók meghatározása, ami igény szerint lehet egy vagy több, de akár az összes partíció is. A kiszemelt partíciókat pedig kétféleképpen is ki tudjuk jelölni: ha a sor elején látható rubrikát pipáljuk be, az SSD összes partíciója átkerül az újra, ám tehetjük ezt akár meghatározott módon is, egyesével bepipálva azokat, amelyekre szükségünk lesz. Ez utóbbi főként akkor érdekes, ha nagyobbról akarunk kisebbre klónozni és mivel így értelemszerűen nem férhet át minden, mi döntjük el mely partíciók menjenek vagy maradjanak.
Amennyiben mindennel megvagyunk, vagyis meggyőződtünk róla, hogy a jó lemezt klónozzuk, a méret és partíció beállításokat is rendben találjuk, nyomjunk a nextre.
A “clone summary” ablakban még egyszer utoljára szemügyre vehetjük a beállításainkat, ha valamin változtatni szeretnénk, még itt a back-re nyomva megtehetjük, ha pedig mindent rendben találunk, kattintsunk a finishre.
A folyamat megkezdése előtt egy felugró ablak jelzi felénk, hogy ha csinálnánk egy backup save-et, annak most jött el az ideje. Döntéstől függetlenül a következő ablakban pedig már magát a klónozási folyamatot kísérhetjük figyelemmel. A folyamat időtartama az átmásolandó adat mennyiségtől függ, a művelet sikeres befejezéséről pedig egy felugró ablak fog minket tájékoztatni.
Mint ahogyan azt az imént bemutatott konkrét példa is jól szemlélteti, a klónozó szoftverek használata teljesen maguktól értetődő, nem szükséges hozzájuk semmilyen előismeret vagy tudás, a kezelőfelület egyértelmű és átlátható, így bárki számára könnyen elsajátítható.
Hogyan tudok kiterjeszteni egy partíciót?
Amikor nagyobb háttértárra helyeztük át Windows-unkat, szokott maradni egy kisebb, partícionálatlan terület, amelyet a meglévő partíció kiterjesztéssel tudunk eltüntetni. Partíciót kiterjeszteni a lemezkezelőben tudunk, amit a bal alsó sarokban található start menün keresztül (jobb klikk a Windows ikonra > lemezkezelés) érhetünk el. A felugró ablakban jobb klikk a kiterjeszteni kívánt partícióra, kattintsunk a “kötet kiterjesztése” opcióra és állítsuk be az általunk meghatározott értékeket.
Mi a teendő szektorhiba esetén?
Mint ahogy azt feljebb már érintettük, szektorhibás SSD-t sosem szabad klónozni. Ennek oka, hogy ilyenkor az adott szektorhibák is egy az egyben átkerülnek, vagyis ott vagyunk, ahol a part szakad. Persze, ha nagyobb méretű SSD-re másolunk, helyünk legalább lesz, de ha a szektorhibák például a működést, a gyorsaságot vagy a hatékonyságot érintik, az SSD már kezdéskor sem lesz az igazi.
A Macrium Reflect az esetleges szektorhibáról error 0 vagy pedig error 8 hibakóddal értesít bennünket. A két meghajtó, tehát a céllemez és az eredeti, kiinduló lemez konkrét szektorhibáit, parancssoron keresztül mi magunk is ellenőrizhetjük.
- Ehhez nem kell mást tennünk, mint nyitni egy Parancssort. (Windows billentyű + R, majd a megnyitás után a CMD parancs, esetleg a bal alsó keresősávba kezdjük el begépelni a parancssor kifejezést.)
- A Parancssorba, a C:\Users\system32> után írjuk be a “chkdsk [az adott lemezmeghajtó betűjele]: /f” parancsot. Ez a gyakorlatban pedig egy (C:) meghajtó esetén, chkdsk C: /f lesz majd.
- Szektorhiba esetén pedig a C:\Users\system32> után, a “chkdsk [az adott meghajtó betűjele]: /r” paranccsal tudjuk azt javítani. Ez a gyakorlatban pedig szintén a (C:) meghajtó példánál maradva, chkdsk C: /r lesz majd.
A régi lemez megtisztítása
Fontos tudni, hogy ezt a lépést csakis akkor hajtsuk végre, amikor már biztosan elindult az új rendszerünk, nehogy azzal szembesüljünk, hogy a régi rendszert letöröltük, de az új még nem működik. Amennyiben azonban új rendszerünk már működőképes, jöhet is a lemeztisztítás.
1.) Ennek első lépése, hogy Parancssorba, a C: \Windows\system32 után, a diskpart parancsot beírjuk, melynek így kell majd kinéznie: C: \Windows\system32>diskpart
2.) A megjelenő DISKPART> után írjuk be a list disk parancsot, aminek a gyakorlatban így kell majd kinéznie: DISKPART> list disk. Ez pedig már rögtön ki is listázza nekünk a csatlakoztatott merevlemezeket.
3.) A DISKPART> után, annak függvényében, hogy melyik lemez akarjuk kiválasztani, írjuk be, hogy select disk és az adott szám. Tehát a disk 0 esetén ez így néz majd ki: DISKPART> select disk 0.
4.) Ha a DISKPART> list disk paranccsal újra listázunk egyet, a kiválasztott lemeznél megjelenő csillag jelzi majd, hogy melyik lemezt választottuk ki, vagyis jelen esetben a disk 0-nál lesz egy csillag.
5.) Amennyiben a következő beírt parancs a DISKPART> után a clean lesz, vagyis ezt fogjuk látni: DISKPART> clean, akkor a csillaggal megjelölt lemez tisztításra kerül.
6.) A parancs beírását és leütését követően irány a lemezkezelő, amit megnyitva egy, a lemez inicializálására vonatkozó ablak fog felugrani, az imént a parancssorban megadott lemezre vonatkozóan. Amennyiben mindent rendben találtunk és a valóban inicializálásra váró lemez van bepipálva, nyomjunk egy OK-ot.
7.) Az adott lemezből ezután már csak létre kell hoznunk egy új kötetet, amit a jobb klikk > új egyszerű kötet pontok segítségével tudunk megtenni. Ha ezzel megvagyunk, az új kötet nem csupán a lemezkezelőben, hanem az Ez a gép > Eszközök és meghajtók fül alatt is látszódni fog majd.
Hogyan bootoljuk a Macrium Reflect Free-t USB pendrive-ról?
Miután az “új egyszerű kötetet” létrehoztuk, itt az ideje a programot USB-s pendrive-ról bootolni. Igen ám, de ehhez legelőször egy bootolható verzióra lesz szükségünk, azaz valahogy át kell varázsolni a program egy ilyen verzióját egy pendrive-ra.
1.) Nyissuk meg a Macrium Reflect-et. Kattintsunk az Other Tasks fül alatt található Create Rescue Media-ra.
2.) Dugjuk be a bootolásra szánt eszközt (pendrive), majd a felugró ablakban válasszuk ki a “removable USB flash drive” opciót és nyomjunk a buildre.
A folyamat végeztével indítsuk újra a gépet és a boot menü segítségével bootoljunk be arról a külső eszközről (pendrive), amire a program rákerült.
Nem bootol az SSD klónozás után – Boot probléma megoldása:
Ha bebootol a Macrium: Kattintsunk a Restore Tasks-en belül található Fix Windows boot problems fülre, majd az adott lemez kiválasztását, valamint egy next-et és egy finish-t követően a gépet már újra is indíthatjuk.
Ha nem bootol be: Egyes esetekben előfordulhat, hogy klónozást követően valamilyen oknál fogva mégsem bootol az SSD, ilyenkor pedig az alábbiak szerint kell eljárni:
- Töröljük a régi merevlemezt. Könnyen lehet ugyanis, hogy gépünk arról akar bootolni. Ezt a feljebb bemutatott módszerrel tehetjük meg, vagyis a lemezkezelőn belül jobb klikk a törlésre váró merevlemezre, majd kattintsunk a merevlemez törlése opcióra.
- Változtassuk meg a boot sorrendet a BIOS-ban. A boot listában azt tegyük legfelülre, amiről bootolni szeretnénk.
GYIK:
K: Hogyan kell SSD-t klónozni újratelepítés nélkül?
V: A rendszer újratelepítés nélküli átmásolására egy kifejezetten erre való programmal van lehetőség, ami lehet akár a fentebb részletesen is bemutatott Macrium Reflect, a CloneZilla, a WinToHDD 5.1 vagy tetszés szerint, bármilyen erre specializált egyéb program is.
K: Bármilyen tárolóról tudok klónozni bármilyenre?
V: Alapvetően igen, tehát SSD-ről SSD-re, HDD-ről HDD-re, SSD-ről HDD-re és HDD-ről SSD-re is tudunk klónozni, de ne felejtsük el, hogy céleszköznek csak ugyanakkora vagy nagyobb tárhelyű tárolót használjunk.
K: Hogyan tudom a Windows-om áthelyezni és másik SSD-re? Hogyan tudom Windows 10 Pro / Windows 10 Home rendszeremet átköltöztetni egy másik SSD-re?
V: Bár elsőre talán bonyolultnak tűnhet, a klónozás valójában nem az. Ahhoz, hogy a rendszerünket egy másik tárolóra, így akár SSD-re vagy HDD-re átköltöztessük, csupán egy erre a célra specializált programra van szükségünk. Fentebb mutatjuk be részletesen hogyan kell végrehajtani a folyamatot.
K: HDD merevlemez klónozása SSD-re hogyan lehetséges?
V: Függetlenül attól, hogy SSD-ről akarunk-e HDD-re klónozni vagy fordítva, a művelet valójában nem különbözik, csupán arra kell figyelni, hogy ehhez egy erre specializált programot használjunk, illetve ne akarjunk a céleszköz méreténél nagyobb adatmennyiséget áttelepíteni. Tehát laptopunkba berakhatunk M.2-es újabb, NVMe SSD-t is akár a régi HDD helyett, de előfordulhat, hogy a tárolóhely driverrel (Intel Rapid Storage) probléma merül fel ilyenkor. Ebben az esetben a Sysprepr-ről szóló cikkünk nyújt segítséget.
K: Klónozás kisebb SSD-re. Lehetséges?
V: Alapvetően lehetséges nagyobbról kisebb SSD-re klónozni, ám fontos tudni, hogy ilyenkor értelemszerűen nem fogunk tudni minden létező adatot egyikről a másikra átpakolni. Ennek mennyisége attól függ, hogy a két merevlemez között mekkora a tárhely deficit, vagyis mennyivel kisebb a céllemez az átmásolandó lemeznél. Ha mégis ezt akarjuk erőltetni, akkor fontos tudni, hogy ilyenkor automatikusan az utolsó partíció lesz az, ami nem fog átkerülni az újra. Persze csak akkor, ha mi magunk nem döntünk máshogy. Az olyan programok esetén, mint amilyen például a Macrium Reflect, a művelet elején akár mi magunk is rendelkezhetünk arról, hogy mely partíciók kerüljenek át és melyek nem. Az is egy opció ilyen esetben, hogy csökkentjük a tárhelyen lévő adatok mennyiségét és csökkentjük a partíciót a lemezkezelőben.
K: Inkább telepítsem tisztán az új SSD-re a szoftvert vagy mindennemű veszély nélkül lehet klónozni is?
V: A klónozás semmiféle veszéllyel nem jár, így kis odafigyeléssel bátran ajánlott használni. Persze, ha teljesen friss telepítést szeretnénk és nincs szükségünk az tárolt adatainkra, esetleg korábban már lementettünk mindent, úgy akár egy tiszta telepítés is végezhető. Annyi hátránya van a folyamatnak, hogy ilyenkor a vírusokat és malware-eket is átköltöztetjük az új tárhelyünkre, ezért érdemes átnézni a Malwarebyte (nofollow) nevű programmal és antivírusokkal.
K: Hogyan lehet átrakni a Windows 10-et HDD-ről SSD-re könnyen?
V: Ugyanúgy, mint fordítva. Tény és való azonban, hogy ilyen esetben mindig inkább egy külső tárolóra történő backup készítés és egy tiszta telepítés a javasolt. Ennek oka, hogy a megváltozott hardver környezet miatt olykor előfordulhatnak kisebb-nagyobb anomáliák vagy bakik, bár ez sem törvényszerű, de előfordulhat, hogy nem indul el a rendszerünk.
K: Mit tegyek, hogy számítógépemben egy esetleges alaplap csere esetén elkerüljem a teljes újratelepítést?
V: Természetesen még az olyan kritikus és sokszor sajnos fatális hibák esetén is elkerülhető a újratelepítés, amik például már csak egy alaplapcserével orvosolhatók. Ehhez persze nem árt egy kis szoftverismeret, a Sysprep nevű program ugyanis pontosan az olyan esetekre jelent gyógyírt, amikor egy fatális hibából adódóan kénytelenek vagyunk gépünkben egy vagy akár több fontos hardvert is lecserélni, a rendszer teljes újrahúzását azonban elkerülnénk. Erről a módszerről, illetve a Sysprep-ről bővebben itt olvashatsz.