
Biztonságtechnikai okokból eredően nem biztos, hogy a legbölcsebb döntés, kényelmi okokból ugyanakkor mégis sokan szabadulnának a Windows jelszavas bejelentkeztetésétől. Ha Te magad is érezted már úgy, hogy legszívesebben kikapcsolnád, csak nem tudod hol és hogyan fog hozzá, úgy ez a cikk pontosan Neked szól!
Cikkünkben szó lesz:
- Miért NE távolítsuk el a Windows jelszavas bejelentkeztetését
- A Windows jelszavunk eltávolítása rendszeren belül
- A Windows jelszavunk eltávolítása parancssoron keresztül
Mielőtt azonban belevetnénk magunkat a témába, nem árt gyorsan átvenni, hogy minden praktikussága és kényelme ellenére miért érdemes kétszer is átgondolni, hogy biztosan így akarunk-e tenni.
De miért NE akarjuk eltávolítani a Windows jelszavas bejelentkeztetését?
- Az első és legfontosabb oka ennek, -ami igazából önmagáért beszél, így nem is feltétlenül kell túlmagyarázni,- hogy jelszó nélkül megsokszorozódik a biztonsági rés a gépünkön. Ez pedig sok szempontból problémás, egy vállalati vagy céges gép esetén pedig egyenesen kockázatos. Pl. jelszó nélkül nem tudjuk a Bitlocker adatbiztonsági szolgáltatást használni, amely hackertámadás és az eszköz ellopása esetén is megvédené adatainkat.
- Fontos, hogy ez csakis local account, vagyis géphez tartozó profil esetén működik, Microsoft fiók esetén nem.
- Jelszó nélküli admin profilt létrehozni egyébként szintén problémás lehet, ezzel ugyanis szintén erős biztonságtechnikai kockázatot vállalunk. A kártékony programok számára ugyanis jelentősen könnyebben nyílik meg így az út ahhoz, hogy minden különösebb nehézség nélkül a gépünkön, így pedig a rendszerünkben randalírozzanak.
- Biztonságosabb, ám még így sem teljesen veszélytelen megoldás, ha a teljes jelszó eltávolítás helyett, a rendszert inkább automatikus bejelentkeztetésre állítjuk, hiszen ilyenkor legalább bizonyos feladatok nem tudnak végrehajtani a támadók, amelyek jelszóhoz vannak kötve.
Hogyan távolítsuk el (local user) Windows jelszavunkat a rendszeren belül?

Nyissuk meg a “Gépházat”. (Katt a Start Menüre és alulról a második.)

Válasszuk ki a “Fiókok” lehetőséget.

Kattintsunk a bal oldalon található “Fiókok” opcióra, azon belül pedig válasszuk ki a “Bejelentkezési lehetőségek” fület, majd kattintsunk a “Módosítás” gombra.

A következő ablak pedig már fel is kínálja nekünk a jelszócsere lehetőségét, amihez nem kell mást tennünk, mint jelenlegi jelszavunkat megadni és a “Következőre” kattintani.

Miután a régi jelszót meg adtuk, a következő “Jelszócsere” ablakban három, kitöltésre váró mezőt látunk majd magunk előtt, “Új jelszó”, “Jelszó megerősítése” és “Jelszó-emlékeztető” címekkel ellátva. Ahhoz, hogy mindennemű jelszótól megszabaduljunk, mindhárom mezőt hagyjuk teljesen üresen és kattintsunk a “Következőre”.
Természetesen jelszót változtatni is ugyanitt tudunk, ahhoz persze értelemszerűen a mezőket ki kell tölteni és úgy továbbmenni. Erről bővebben Hogyan lehet megváltoztatni a Microsoft accounthoz és a helyi fiókhoz tartozó jelszót? című cikkben írtunk.

A következő ablakban a rendszer arról tájékoztat majd minket, hogy a következő bejelentkezésnél már az új jelszót kéri majd tőlünk. Kattintsunk a “Befejezésre” és készen is vagyunk.
Hogyan állítsuk be a rendszerünket automatikus bejelentkeztetésre?
A rendszerbe való automatikus bejelentkezés beállításáról Hogyan állítsuk be az automatikus bejelentkeztetést a Windows 10-ben? című cikkünkben olvashatsz bővebben.
Hogyan távolítsuk el (local user) Windows jelszavunkat parancssoron keresztül?
Amennyiben rutinosan és kényelmesen mozgunk a parancsok rengetegében, úgy a jelszócserét akár parancssoron keresztül is elvégezhetjük. Ehhez először is futtassuk a parancssort rendszergazdaként (keresőbe parancssor > futtatás rendszergazdaként), majd a C: \WINDOWS\system32> után a net user “XYZ” “” parancsot írjuk be. Vagyis: C: \WINDOWS\system32>net user “felhasználónév” “”.
A félreértések elkerülése végett, az XYZ-t természetesen az adott felhasználónévvel (pl.: admin, Péter, stb.) be kell helyettesíteni, illetve az idézőjeleket sem véletlenül ütöttük le ennyiszer, pontosan ennyinek kell lennie és így kell kinéznie.

(A művelethez szükséges parancsnak így kell kinéznie.)
Ha mindent jól csináltunk, úgy egy enter leütését követően az alábbi üzenetet kell látnunk a parancssorban: “The command completed successfully.” A következő bejelentkezésnél pedig már a frissen megváltoztatott account-tal kell bejelentkezni.
GYIK
K: Hogyan tudom a Windows jelszót megváltoztatni?
V: A jelszó megváltoztatásához menjünk végig a Gépház > Fiók > bejelentkezési beállítások menüpontokon, majd a Jelszónál kattintsunk a Módosítás gombra és kövessük a lépéseket.
K: Mit jelent a Windows jelszó alaphelyzetbe állítás?
V: Ha elfelejtettük és/vagy elvesztettük a jelszavunkat és nem tudunk belépni a rendszerbe, úgy a Windows jelszó alaphelyzetbe állítása jelenthet megoldást.
K: Hogyan tudom alaphelyzetbe állítani a Windows jelszót?
V: A Windows 10 alaphelyzetbe állítása csak az 1803 és annál újabb verziók esetén lehetséges, ennél a verziónál jelentek meg ugyanis először a biztonsági kérdések. A korábbi verzióknál lehetséges ugyan az eszköz visszaállítása és új jelszó megadása, ám ennek eredményeképpen minden adat, program és beállítás automatikusan törlődik. Természetesen, ha korábban készítettünk biztonsági mentést, a törölt fájlok ezt követően visszaállíthatók. Az alaphelyzetbe állítást a Shift és a Újraindítás (Start menü > újraindítás) egyidejű lenyomásával kezdhetjük meg. A Beállítások kiválasztása képernyőn válasszuk a Hibaelhárítást > PC alaphelyzetbe állítása, majd a Minden elem eltávolítása opciót.
Az 1803 és annál újabb verziójú rendszerek esetén válasszuk a Jelszó alaphelyzetbe állítása lehetőséget > válaszoljuk meg a biztonsági kérdéseket > adjuk meg az új jelszót és jelentkezzünk be újra.
K: Bejelentkezhetek Windowsba jelszó nélkül?
V: Helyi fiók esetén van lehetőségünk jelszó nélküli bejelentkezésre, de Microsoft-fiók használatával nincs. Amennyiben Microsoft-fiókot használunk, de jelszavunkat nem szeretnénk minden bejelentkezéskor beírni, úgy használhatunk képjelszót, PIN-kódot, ujjlenyomatolvasós eszköz esetén pedig akár azt is választhatjuk. Ezt a Bejelentkezési beállítások módosítása menüpontban tehetjük meg.