
Milyen konfiguráció ajánlott videovágáshoz és mik a terület alapvető hardverkövetelményei? Melyek a legjobb workstation laptopok a témában és mely konfigurációk ajánlottak egy Adobe Premier Pro, egy Davinci Resolve vagy egy Blender használatához? Fontos, hogy mindig csakis ISV tanúsítvánnyal (ISV Certified) ellátott workstationt vegyünk? Olvasd el cikkünket és minden kérdésedre választ kapsz a témában!
A videovágás bár egy autodidakta módon, egy jó programmal, illetve kis gyakorlással és ráfordított idővel akár egy otthon is elsajátítható időtöltés, a végeredmény sikeressége részben hardver, és nem csak szoftver függő.
Milyen hardver ajánlott videovágáshoz?
A különböző programok elsajátításához, illetve magabiztos használatához persze nem árt a szoftverismeret, ám mivel ez egy idő után úgyis jön majd magától, így nyilván inkább a cél hardver képsességei a mérvadóak. Szerencsére mivel manapság már egy combos hardver nem csupán a PC-kbe fér bele, hanem zokszó nélkül becsomagolható akár egy laptopba is, így már bőven elengedő csupán egy workstationben gondolkodni.
Mielőtt azonban a szoftveres részre kitérnénk, érdemes először a hardvereket érinteni és dióhéjban összeszedni, hogy milyen specifikációk ajánlottak a különböző hardverigényes feladatok használatához, így például a videovágáshoz is.
Processzor (CPU)

Míg a tervező és modellező szoftverek esetén a videokártya, addig videovágáshoz az egyik, ha nem a legfontosabb hardveres tényező kétségkívül a processzor. Minél újabb és minél erősebb az adott CPU, annál gyorsabb és hatékonyabb vele a munka. A videovágás hatékonysága tehát az órajel nagyságával és a magszám mennyiségével arányosan növekszik. Célszerű tehát olyan Intel Core i5 és i7 vagy Ryzen 5 és Ryzen 7 processzort választani, aminek turbo órajele meghaladja a 3.0 Ghz-et.
Videokártya (VGA/GPU)

Szemben a tervező és modellező műveletekkel, -ahol a videokártya ugyebár súlyponti szerepet tölt be, -a videovágáshoz egy jó VGA alapvetően nem létszükség. Szerepe ilyenkor egyedül csak a szerkesztés során használt effektet esetén lehet fontos, a teljesen basic műveleteknél nem. Mivel manapság az olyan integrált kártyák, mint amilyen az Intel Iris Xe G7 is, teljesítményüket tekintve a belépő szintű dedikált kártyákkal esnek egy súlycsoportba, így kellő memória mennyiséggel és egy erős processzorral a tarsolyukban, már az újabb generációs üzleti laptopok is megfelelnek ennek a célnak.
Memória (RAM)

Videovágás esetén a másik kulcsfontosságú tényező a processzoron felül, a memória mennyisége és ereje. Csakúgy, mint a CPU-nál, úgy a RAM esetén is igaz az, hogy minél több és gyorsabb, a végeredmény annál jobb és hatékonyabb. Mivel videovágásnál általában nagyméretű és magas felbontású fájlokkal dolgozunk, így a 16GB manapság erre a célra teljesen alapvető, így ez alá már nem, csakis fölé érdemes menni.
Merevlemez (SSD)

Az SSD szerepe a videovágáskor elsősorban a betöltési sebesség miatt fontos, kizárólag HDD használata ugyanis manapság már amúgy se, ilyen területre pedig végképp nem ajánlott. Célszerű NVMe megolást választani, így nem csupán a rendszer és az adott vágó/szerkesztő szoftver betöltése lesz érezhetően gyorsabb, de a munkafolyamatok mentése is. Az SSD méretét tekintve a belépő szint a 256 GB, amennyiben azonban sok adatot tárolunk, sok helyet foglaló videós anyagokat készítünk, úgy bátran lehet efölé is menni.
Kijelző (LCD)

Videvágáshoz, szerkesztéshez egyértelműen egy minimum 1920×1080-as, FHD IPS felbontású kijelző a belépő szint, ám ebben a kategóriában nincs felső határ, a lehetőségekhez mérten jószívvel ajánlható egy QHD-s vagy egy 4K-s megoldás is, hátrányba nem kerülünk majd miattuk, sőt. Ugyanez igaz a méretre is, videovágáshoz ugyanis nem érdemes 14” alá menni, célszerű azt belőni létminimumnak. Fontos adalék még a színhűség kérdese, ami bár vágás esetén nem bír akkora súllyal, mint a tervező vagy modellező feladatok esetén, azért ezen a területen is szempont lehet. A kijelzők színlefedettségének fontosságáról a Miért jó a monitor kalibrálás? – Mindent a kijelző kalibrálásról című cikkben olvashatsz bővebben.
A legjobb programok videovágáshoz – Melyek a legjobb szoftverek a témában?
Bár tény-és-való, hogy a szoftver kérdése talán kevésbé fontos, azért természetesen közel sem elhanyagolható tényező, hiszen ugyebár egy Paint-tel hiába is esnénk neki a vágásnak, szerkesztésnek, aligha jutnánk vele egyről a kettőre. Az olyan hardverigényes munkafolyamatoknál pedig, mint amilyen a videovágás (vagy akár a modellezés is), igaz az az örökzöld igazság, hogy a hardver és a szoftver kéz-a-kézben járnak és egymást szolgálják. Szerencsére ugyanakkor számos jó és még jobb program található a témában, ráadásul vannak köztük ingyenes megoldások is, így mindenki megtalálhatja a maga számítását.
Nyilván nem muszáj rögtön a legkomolyabbakkal (például egy Adobe Premier Pro-val, egy Adobe After Effects-el, egy Avid-dal, egy Blender-rel, egy Sony Vegas Pro-val vagy egy Davinci Resolve-val) kezdeni, hogy aztán már rögtön az elején fájjon a fejünk a sok új infótól és idejekorán el is menjen a kedvünk az egésztől. Kezdésnek bőven elengedő lehet valami belépő szintű megoldást, például egy Pinnacle-t, egy Cyberlink PowerDirectort választani, de ismerkedésre még akár a teljesen alap Windows-os videoszerkesztő program is jó lehet.
Összegzés
Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek mind-mind nagyobb étvágyú programok, masszív gépigénnyel, így a megfelelő hardveres hátszél kvázi elengedhetetlen hozzájuk. Így pedig körbe is értünk és újra kilyukadtunk a workstation-öknél. Amennyiben tehát videovágásra adnád a fejed, de még épp az optimális hardver hiányzik hozzá, úgy itt az ideje, hogy kínálatunkban szétnézve megtaláld a számodra legmegfelelőbb workstation laptopot! Ha pedig többet szeretnél megtudni a belépő szintű, illetve a haladó workstation konfigurációkról, úgy semmiképp se hagyd ki a Workstation kisokos: Milyen laptopot vegyünk tervezéshez, modellezéshez és lakberendezéshez? című cikkünket, ahol átfogó képet adunk Neked a témában!
GYIK
K: Mit jelent a renderelés fogalma? – A renderelés jelentése.
V: A renderelés nem más, mint egy, a számítógép által valamilyen agrotirmus és/vagy modell alapján generált kép vagy modell. Maga a renderelés ezen 3D modellek képernyőn történő megjelenítését segíti elő.
K: Mi az a “blender rendering”?
V: A blender rendering nem egy külön fogalom, maga a Blender ugyanis egy renderelő / modellező szoftver, így a blender rendering nem jelent mást, minthogy a renderelés a Blender használatával történik.
K: Mi az a video renderelés? Hogyan kell videót renderelni?
V: Mivel a renderelés kifejezést a köznyelvben többféleképpen is használják, így nem csupán a modellező műveletek esetén fordulhat elő, hanem akár video szerkesztésnél, vágásnál is használható. Ilyen környezetben a renderelés fogalma tulajdonképpen annyit jelent, hogy miután a video nyersanyaga elkészült, azt valamilyen egyéb formátumba (pl. MP4) átkonvertáljuk.
K: A rendereléshez milyen videokártya ajánlott?
V: Bár a VGA kérdése magánál a renderelésnél kevésbé fontos, mint a CPU-é, nyilván minél erősebb egy videokártya, annál gyorsabb a renderelés. Ennek okán érdemes erősségben a processzorhoz dukáló kártyát választani, azzal ugyanis egészen biztosan nem nyúlhatunk mellé.
K: Melyek a legjobb 3D modellező programok? Milyen 3D modellező szoftverek ajánlottak kezdők számára?
V: Valamiben vagy valaminek a legjobbja mindig egy erősen szubjektív kérdés, az egyéni preferenciák miatt ugyanis mindig minden izlés kérdése, vannak azonban kifejezetten ajánlott és sokak által előszeretettel használt programok a témában, amikkel bőven megéri tenni egy próbát. Ilyen a Blender, a Revit, az AutoCAD, a 3ds Max, a Cinema 4D, a Zbrush, az Other, a Houdini, a Solidworks, a Modo, az Artlantis, a SolidEdge és a Katana is.
K: A workstation laptopok használata az ISV-knek is ajánlott?
V: Az ISV-k, vagyis a Független Szoftverfejlesztők számára a workstation laptopok használata nem csupán ajánlott, hanem elengedhetetlen. A gyors és hatékony szoftverfejlesztés érdekében ugyanis teljesítményorientált, megbízható és strapabíró laptopokra van szükség, a workstation-ök pedig pont ezeken a területeken erősek.
K: Fontos, hogy csakis ISV tanúsítvánnyal (ISV Certified) ellátott workstationt vegyünk?
V: Bár nem kizárólagos, azért mindenképpen egyfajta iránytű, ha egy workstationt a Független Szoftverszállítók is jószívvel ajánlanak.